Biegunka u niemowlaka jest zjawiskiem niepokojącym, ale wcale nie tak rzadkim, jak można przypuszczać. Niedojrzały układ pokarmowy często reaguje w ten sposób np. na nadmiar pokarmu. Innym powodem biegunki może być alergia pokarmowa lub wirus. Czasem biegunka pojawia się przy ząbkowaniu.

Biegunka u niemowlęcia to przede wszystkim problem higieniczny. Częsty kontakt z wodnistym stolcem w okolicach miejsc intymnych może bardzo łatwo doprowadzić do odparzeń i pieluszkowego zapalenia skóry. Dlatego w tych trudnych chwilach trzeba szczególnie dbać o tę część skóry dziecka, która ukryta jest pod pieluszką. Przydatny będzie krem zapobiegający odparzeniom. Zamiast chusteczek jednorazowych lepiej jest użyć wacików z ciepłą wodą.

Aby zwalczyć biegunkę, trzeba przede wszystkim ustalić źródło jej pochodzenia. Jeśli za chorobę odpowiedzialny jest wirus, niestety nie da się przyspieszyć końca choroby. W przypadku gdy podejrzewamy, że przyczyną biegunki może być reakcja alergiczna na konkretny składnik jedzenia, trzeba wyeliminować potencjalny alergen i wnikliwie obserwować dziecko. Reakcja alergiczna ustąpi kilka dni po usunięciu z diety alergenu.

Biegunka, która pojawia się przy okazji ząbkowania, jest o tyle uciążliwa, że nie jesteśmy w stanie przyspieszyć wyrzynania się ząbków. W tej sytuacji koniec biegunki pojawi się wraz z przebiciem się ząbków przez dziąsła.

Biegunce zazwyczaj towarzyszy gorączka i ból brzuszka. Innymi słowy – dziecko cierpi. Niestety to nie jedyny ujemny skutek biegunki. Znacznie poważniejsze jest to, że z powodu biegunki może dojść do odwodnienia u dziecka. Ubytek wody z organizmu oznacza spadek poziomu elektrolitów, a to może pociągnąć za sobą poważne skutki. Osłabienie, senność, zaburzenia pracy serca, nerwowość płaczliwość, omdlenia, utrata przytomności a w skrajnych przypadkach nawet śmierć. Trudno w to uwierzyć, ale do tak poważnych powikłań może dojść właśnie z powodu biegunki. Dlatego tak ważne jest, by wiedzieć, jak postępować podczas biegunki u dziecka.

Jeśli dziecko gorączkuje, dobrze jest podać mu leki przeciwgorączkowe. Ból brzuszka można łagodzić ciepłymi okładami. Jednak najważniejsze jest podawanie dziecku zwiększonej ilości płynów do picia. Najlepiej, gdy będzie to przegotowana woda, lub woda mineralna. W żadnym wypadku nie powinno się podawać soków i napojów typu coca-cola. Niewskazane jest stosowanie u dziecka głodówki. Wbrew pozorom ta metoda nie przyspiesza powrotu do zdrowia. Można zastosować dietę lekkostrawną.

Jeśli mamy obawy, że u dziecka mogło dojść do odwodnienia, można podać preparat uzupełniający elektrolity. Dla dzieci polecany jest Orsalit. Można go kupić między innymi na www.orsalit.plARTYKUŁ PARTNERA

Najpopularniejsze
Nauka

Jak przebiega operacja przepukliny?

Przepuklina jest dość często występującą dolegliwością. Kluczowe w jej leczeniu jest szybkie i właściwie postawienie diagnozy.
Reklama
Dziecko

Ferie bez kaszlu

Zima w pełni, ferie w szkołach trwają. Sanki przygotowane, wypad na narty zaplanowany a twoje dzieci kaszlą jakby jutra miało nie być.
Zdrowie

Leczenie POChP – na czym polega?

POChP, czyli przewlekła obturacyjna choroba płuc, w większości przypadków wywoływana jest długoletnim paleniem papierosów.
Sport

Sport – jak zacząć?

Wielu z nas chciałoby żyć zdrowiej, więcej się ruszać i zdrowiej się odżywiać. Stosujemy diety, zapisujemy się na siłownię i… zapał gaśnie przy pierwszych zakwasach i sałatce zamiast steka.
Nauka

Jak przebiega operacja przepukliny?

Przepuklina jest dość często występującą dolegliwością. Kluczowe w jej leczeniu jest szybkie i właściwie postawienie diagnozy.
Dieta

Co zrobić żeby schudnąć?

Czy szczupła sylwetka i zgrabne ciało wymagają dużo wyrzeczeń i poświęceń? Czy tylko osoby o silnej woli i samozaparciu mogą pochwalić się płaskim brzuchem? Oczywiście, że nie.
Dieta

Odchudzasz się? Nie popełniaj tych błędów!

Odchudzanie to proces długotrwały. Każdy, kto chce zrzucić parę kilogramów, musi się wykazać silną wolą i samozaparciem. Niestety zamierzony sukces nie zawsze zostaje osiągnięty.
Reklama
Odchudzasz się? Nie popełnij tego błedu
Korekta odstających uszu