Biegunka u niemowlaka jest zjawiskiem niepokojącym, ale wcale nie tak rzadkim, jak można przypuszczać. Niedojrzały układ pokarmowy często reaguje w ten sposób np. na nadmiar pokarmu. Innym powodem biegunki może być alergia pokarmowa lub wirus. Czasem biegunka pojawia się przy ząbkowaniu.

Biegunka u niemowlęcia to przede wszystkim problem higieniczny. Częsty kontakt z wodnistym stolcem w okolicach miejsc intymnych może bardzo łatwo doprowadzić do odparzeń i pieluszkowego zapalenia skóry. Dlatego w tych trudnych chwilach trzeba szczególnie dbać o tę część skóry dziecka, która ukryta jest pod pieluszką. Przydatny będzie krem zapobiegający odparzeniom. Zamiast chusteczek jednorazowych lepiej jest użyć wacików z ciepłą wodą.

Aby zwalczyć biegunkę, trzeba przede wszystkim ustalić źródło jej pochodzenia. Jeśli za chorobę odpowiedzialny jest wirus, niestety nie da się przyspieszyć końca choroby. W przypadku gdy podejrzewamy, że przyczyną biegunki może być reakcja alergiczna na konkretny składnik jedzenia, trzeba wyeliminować potencjalny alergen i wnikliwie obserwować dziecko. Reakcja alergiczna ustąpi kilka dni po usunięciu z diety alergenu.

Biegunka, która pojawia się przy okazji ząbkowania, jest o tyle uciążliwa, że nie jesteśmy w stanie przyspieszyć wyrzynania się ząbków. W tej sytuacji koniec biegunki pojawi się wraz z przebiciem się ząbków przez dziąsła.

Biegunce zazwyczaj towarzyszy gorączka i ból brzuszka. Innymi słowy – dziecko cierpi. Niestety to nie jedyny ujemny skutek biegunki. Znacznie poważniejsze jest to, że z powodu biegunki może dojść do odwodnienia u dziecka. Ubytek wody z organizmu oznacza spadek poziomu elektrolitów, a to może pociągnąć za sobą poważne skutki. Osłabienie, senność, zaburzenia pracy serca, nerwowość płaczliwość, omdlenia, utrata przytomności a w skrajnych przypadkach nawet śmierć. Trudno w to uwierzyć, ale do tak poważnych powikłań może dojść właśnie z powodu biegunki. Dlatego tak ważne jest, by wiedzieć, jak postępować podczas biegunki u dziecka.

Jeśli dziecko gorączkuje, dobrze jest podać mu leki przeciwgorączkowe. Ból brzuszka można łagodzić ciepłymi okładami. Jednak najważniejsze jest podawanie dziecku zwiększonej ilości płynów do picia. Najlepiej, gdy będzie to przegotowana woda, lub woda mineralna. W żadnym wypadku nie powinno się podawać soków i napojów typu coca-cola. Niewskazane jest stosowanie u dziecka głodówki. Wbrew pozorom ta metoda nie przyspiesza powrotu do zdrowia. Można zastosować dietę lekkostrawną.

Jeśli mamy obawy, że u dziecka mogło dojść do odwodnienia, można podać preparat uzupełniający elektrolity. Dla dzieci polecany jest Orsalit. Można go kupić między innymi na www.orsalit.plARTYKUŁ PARTNERA

Najpopularniejsze
Uroda

Stopy gotowe na lato

Lato to czas, kiedy o wiele baczniej zwracamy uwagę na estetykę stóp i paznokci. Nie jest to nic nadzwyczajnego, ponieważ zadbane paznokcie zarówno u rąk, jak u stóp, są synonimem eleganckiej, zadbanej kobiety.
Sport

W aktywnej duszy muzyka gra.

Słuchasz muzyki idąc do klubu? A jeżdżąc na rowerze czy biegając? A może ćwiczysz na ogólnie dostępnych osiedlowych siłowniach?
Reklama
Dziecko

Agresja u przedszkolaka - jak sobie z nią radzić?

Agresywne zachowanie dziecka w wieku przedszkolnym może mieć różne źródła: stres wywołany kilkugodzinnym rozstaniem z rodzicami, odbiór treści niedostosowanych do wieku i możliwości intelektualnych dziecka?
Uroda

Cudowne właściwości aloesu

Od lat znane są właściwości wspomagające naturalną odporność organizmu, dlatego picie napojów z dodatkiem aloesu jest zalecane osobom cierpiącym na dolegliwości układu immunologicznego.
Uroda

Jak zadbać o suchą skórę w okresie letnim?

Pielęgnacja przesuszonej skóry opiera się przede wszystkim na dobrym odżywieniu. Wybierając kremy i preparaty do codziennego stosowania, powinniśmy zatem zwrócić uwagę na zawartość naturalnych olejów i olejków eterycznych.
Sport

W aktywnej duszy muzyka gra.

Słuchasz muzyki idąc do klubu? A jeżdżąc na rowerze czy biegając? A może ćwiczysz na ogólnie dostępnych osiedlowych siłowniach?
Reklama
Hemoroidy - Leczenie i operacje
Plastyka powiek