Agresywne zachowanie dziecka w wieku przedszkolnym może mieć różne źródła: stres wywołany kilkugodzinnym rozstaniem z rodzicami, odbiór treści niedostosowanych do wieku i możliwości intelektualnych dziecka, przemoc, zachowanie rówieśników i wreszcie – temperament. Nie ma reguły – nawet dziecko z „dobrego” domu może stać się agresywne.

Większość dzieci uczy się zachowań agresywnych od dorosłych. Jeżeli zdarza nam się nie panować nad emocjami, używać wulgarnych słów bądź też przebywać wśród agresywnych ludzi (dotyczy zarówno przemocy, jak i agresji pasywnej), bardzo możliwe, że dziecko „podłapie” część zachowań i zacznie się nimi „dzielić” ze swoimi rówieśnikami.

Często zdarza się, że dziecko zaczyna wykazywać skłonności do agresji po narodzinach rodzeństwa. Maluch, zdając sobie sprawę, że nie jest już najważniejszy, kieruje swoją złość na niemowlaka, rodziców, a w końcu – rówieśników. W niektórych przypadkach agresja może stanowić wynikową zazdrości bądź niskiego poczucia własnej wartości. Dziecko może nie radzić sobie z emocjami i czuć się sfrustrowane, kiedy rodzice wymagają od niego za wiele bądź porównują z innymi maluchami.

Dużym błędem jest również lekceważenie przez rodziców niewłaściwych zachowań u dziecka. Dorośli, widząc, że pociecha źle obchodzi się ze zwierzętami, głośno krzyczy albo przewraca różne przedmioty, nierzadko tłumaczą takie zachowania wiekiem, nie zwracając uwagi swojej latorośli. Niestety, to nie jest usprawiedliwienie. Dając przyzwolenie na negatywne zachowania, bardzo trudno będzie wyprostować dziecko w przyszłości. Zadaniem rodziców jest zwracanie uwagi na to, co jest dobre, a co złe. Dziecko, które nie otrzymuje wyraźnego komunikatu, postępuje zgodnie z własną wolą. Nie rozumie norm etycznych oraz umownych zachowań – zachowuje się instynktownie.

Jak radzić sobie z agresywnym przedszkolakiem?

Kiedy już dostrzeżemy sedno problemu, musimy przejść do jego rozwiązania. Agresywne dziecko wymaga opieki i profesjonalnej pomocy. Rodzice, mający nadzieję, że agresja przejdzie wraz z wiekiem, są w dużym błędzie. Metoda tłumienia agresji poprzez jeszcze większą agresję również nie przynosi rezultatu. Bijąc dziecko, albo wymuszając na nim opanowanie nerwów, stłumimy jedynie widoczne objawy agresji. Po pewnym czasie przedszkolak i tak znajdzie sposób na „wyżycie” się.

Praca nad dzieckiem to tak naprawdę praca nad samym sobą. Zanim zaczniemy wymagać od malucha opanowania i spokoju, musimy przyjrzeć się, w jaki sposób sami rozwiązujemy konflikty. Dopiero kiedy sami staniemy się wzorem zachowania dla swojego dziecka, możemy wymagać od niego podobnych zachowań.

Jeżeli mimo starań pociecha nadal będzie skłonna do agresji, warto udać ię do psychologa i odnaleźć źródło problemu.


Najpopularniejsze
Uroda

Jak rozpoznać naturalny kosmetyk

Moda na eko i bio przeniosła się z naszych kuchni, także do kosmetyczek. Jednak tak samo, jak w przypadku jedzenia, nie każdy kosmetyk opisany przez producenta naturalny. Jeśli chcesz dać swojej skórze to, co najlepsze.
Reklama
Uroda

Wysokie kozaki i workery – najmodniejsze buty tej jesieni!

Jesień to trudna pora roku dla osób, które lubią wyglądać modnie. Nieprzyjemny wiatr, chłód oraz deszcz sprawiają, że trudno jest skomponować strój, który będzie jednocześnie modny oraz przystosowany do niesprzyjających warunków panujących na zewnątrz.
Sport

Siłownia w domu – czy to jest możliwe?

Wchodząc do klubu fitness, masz poczucie, że nie pasujesz do tego miejsca? Wstydzisz się ćwiczyć przed osobami szczuplejszymi od siebie i powtarzasz w duchu, że nigdy nie będziesz tak szczupły jak koleżanka przemierzająca kolejne kilometry na bieżni?
Nauka

Woda morska na katar – czy ten preparat naprawdę działa?

Woda morska to specyfik znany już od wielu lat, pomocny w leczeniu kataru i problemów z drogami oddechowymi. Zawiera mieszaninę naturalnych pierwiastków, m.in. miedzi, cynku, żelaza, selenu czy potasu. Jest bezpieczny i dla dorosłych i dla dzieci.
Nauka

Jak dobrać firany do sypialni?

Sypialnia to bardzo ważne pomieszczenie w każdym domu. W nim kończymy i zaczynamy dzień, ma ona zatem niebagatelny wpływ na nasz nastrój. Jak udekorować okno w sypialni?
Dieta

Czy ze zdrową dietą można przesadzić?

Zdrowy styl życia jest „trendy”. Półki sklepowe uginają się pod ciężarem zdrowych przekąsek, ekologicznych i bezglutenowych produktów oraz smakołyków w wersji light, dzięki którym nie przybierzemy na wadze, a zaspokoimy apetyt na słodycze.
Dieta

Berrator na spalanie tkanki tłuszczowej

Jeśli od dłuższego czasu próbujesz zgubić zbędne kilogramy i spalić tłuszcz, ale zauważasz problemy z tym związane, warto zastanowić się, czy istnieje środek, który pomógłby osiągnąć zadowalające efekty w szybkim czasie.
Reklama
Plastyka powiek
Usuń rozszerzone i popękane naczynka za pomocą lasera medycznego.