Odchudzanie to proces długotrwały. Każdy, kto chce zrzucić parę kilogramów, musi się wykazać silną wolą i samozaparciem. Niestety zamierzony sukces nie zawsze zostaje osiągnięty. Przyczyną jest popełnianie często występujących błędów w odchudzaniu. Co do nich należy? Odpowiedzi poniżej!

Stosowanie zbyt restrykcyjnych diet

Rezygnacja ze złych nawyków żywieniowych, wprowadzenie regularnego spożywania posiłków, a także rozsądne obniżenie kaloryczności posiłków często prowadzi do redukcji masy ciała. Nie zawsze jednak można osiągnąć zamierzony efekt. Niestety zbyt rygorystyczne rezygnowanie z posiłków, przechodzenie na dietę z bardzo niskim poziomem kalorii może doprowadzić do tzw. efektu jojo.

W pierwszej fazie takiego odchudzania zazwyczaj dochodzi do dużej redukcji masy ciała. Jednak kiedy osoba taka zdecyduje się na powrót do posiłków o kaloryczności odpowiedniej do swojego wieku, jak i płci, wówczas jej organizm zaczyna wariować i gromadzi zbędną tkankę tłuszczową. Aby odchudzanie przyniosło sukces, należy stopniowo obniżać dzienne spożycie kalorii.

Odchudzanie bez uprawiania sportu

Lepsze efekty w odchudzaniu można uzyskać, kiedy oprócz zmniejszenia kaloryczności posiłków wprowadzony zostanie wysiłek fizyczny. Zaznaczają to również dietetycy, kiedy przychodzi się do nich na wizytę. Piękne ciało to nie tylko szczupłe ciało, ale też jędrne i umięśnione. Ponadto dobrze zbudowana masa mięśniowa pozwala spalać tłuszcz.

Całkowita rezygnacja z tłuszczu

Najczęstszą przyczyna gromadzenia się tkanki tłuszczowej jest spożywanie zbyt dużej ilości cukrów. Część osób odchudzających się uważa, że oprócz cukrów powinna także zrezygnować z tłuszczów. Jest to błędne myślenie! Warto stawiać na tłuszcze wielonienasycone, znajdują się one m.in. w rybach, orzechach oraz w oliwie z oliwek. Należy też pamiętać, że wiele witamin np. A, D, E, K rozpuszczane jest w tłuszczach, co jest korzystne dla organizmu.

Jednorodna dieta i monotonny wysiłek fizyczny

Jednostajny wysiłek powtarzany przez długi czas nie przyczynia się do utraty masy ciała. Organizm przyzwyczaja się, a w konsekwencji nie dochodzi do redukcji masy ciała. Robisz codziennie 500 brzuszków i nie widzisz efektów, przestaw się na treningi cardio, bądź wysiłek interwałowy.

Podobnie jest w sytuacji, kiedy nasze codzienne posiłki składają się zazwyczaj z tego samego. Warto postawić na różnorodność, dzięki temu, nie tylko szybciej schudniemy, ale też z większym entuzjazmem będziemy spożywać poszczególne posiłki.

Brak wsparcia, samotna walka z kilogramami

Oczywiście istnieją osoby, które potrafią samodzielnie zmotywować się do walki z nadwagą. Dzięki samozaparciu skutecznie dążą do celu, jaki sobie wyznaczyły. Niestety, nie każdy jest tak zdeterminowany. Potrzebna jest wówczas grupa wsparcia, ludzie, którzy również mają podobne problemy. Tacy, którzy pochwalą osiągnięte wyniki, a także wesprą, gdy waga przestanie spadać.

Rezygnacja ze wspomagaczy odchudzania

Ograniczanie się tylko do diety i wysiłku fizycznego nie zawsze przynosi pożądane efekty. Warto wziąć pod uwagę wszystkie środki wspomagające redukcję masy ciała. Tabletki na odchudzanie bardzo często są ważnym czynnikiem wspomagającym chudnięcie. Jakie jest ich działanie? Środki te wpływają na zmniejszenie apetytu, wspomagają spalanie tłuszczu, pomagają w oczyszczeniu organizmu z toksyn. Mają również wiele innych cennych właściwości.

Zbyt wysoko postawiona poprzeczka

Kolejną przyczyną tego, że nie osiągamy zamierzonych efektów, jest wyznaczanie sobie trudnych do osiągnięcia celów. Schudnę w miesiąc 10 kg, będę przejeżdżać codziennie 30 km na rowerze, chyba każdy z nas zna takie postanowienia. W praktyce wygląda to jednak tak, że kiedy nie osiągamy tego, co sobie zaplanowaliśmy, odpuszczamy.

Odchudzanie to proces długotrwały, zdrowa utrata masy ciała to 1 kg na tydzień, a jazdę na rowerze należy rozpocząć od krótkich dystansów.

Codzienne korzystanie z wagi

Postanawiasz schudnąć i codziennie wchodzisz na wagę, a tu efektów brak. Robisz tak przez tydzień dwa, zniechęcasz się i kończysz z odchudzaniem. To duży błąd. Zamień wagę na miarę. Zamiast codziennego sprawdzania tego, ile kilogramów masz mniej, mierz swój obwód w pasie, udach, biodrach.

Nie potrafisz odpoczywać!

Podczas odpoczynku i snu nie spalamy zbyt wielu kalorii, ale nasze ciało regeneruje się, zbiera energię na kolejny dzień. Ponadto wypoczęci jesteśmy mniej podatni na stres, który prowadzi do wydzielania się kortyzolu, hormonu utrudniającego zrzucenie zbędnych kilogramów. Oprócz tego krótki sen skutkuje wydzielaniem się hormonu greliny, prowadzącego do wzrostu apetytu.

Więcej artykułów na temat odchudzania znajdziesz na stronie www.nowafarmacja.plARTYKUŁ PARTNERA

Najpopularniejsze
Nauka

Jak przebiega operacja przepukliny?

Przepuklina jest dość często występującą dolegliwością. Kluczowe w jej leczeniu jest szybkie i właściwie postawienie diagnozy.
Reklama
Dziecko

Ferie bez kaszlu

Zima w pełni, ferie w szkołach trwają. Sanki przygotowane, wypad na narty zaplanowany a twoje dzieci kaszlą jakby jutra miało nie być.
Zdrowie

Leczenie POChP – na czym polega?

POChP, czyli przewlekła obturacyjna choroba płuc, w większości przypadków wywoływana jest długoletnim paleniem papierosów.
Sport

Sport – jak zacząć?

Wielu z nas chciałoby żyć zdrowiej, więcej się ruszać i zdrowiej się odżywiać. Stosujemy diety, zapisujemy się na siłownię i… zapał gaśnie przy pierwszych zakwasach i sałatce zamiast steka.
Nauka

Jak przebiega operacja przepukliny?

Przepuklina jest dość często występującą dolegliwością. Kluczowe w jej leczeniu jest szybkie i właściwie postawienie diagnozy.
Dieta

Co zrobić żeby schudnąć?

Czy szczupła sylwetka i zgrabne ciało wymagają dużo wyrzeczeń i poświęceń? Czy tylko osoby o silnej woli i samozaparciu mogą pochwalić się płaskim brzuchem? Oczywiście, że nie.
Dieta

7 porad jak wzmocnić układ pokarmowy

Czy znane Ci są: wzdęcia, biegunka, zgaga, ból brzucha? Jeśli tak to może świadczyć o tym, że Twój układ pokarmowy nie funkcjonuje poprawnie.
Reklama
Odchudzasz się? Nie popełnij tego błedu
Plastyka powiek