"Eko", "bio" czy „organic” nie są hasłami reklamowymi. Producenci, którzy określają w ten sposób swoje wyroby, muszą być świadomi konsekwencji takiego postępowania. Według prawa unijnego jedynie żywność wyprodukowana w co najmniej 95 procentach metodami ekologicznymi może być nazywana „eco”. Jakie kryteria musi zatem spełniać? Czy to co jemy na co dzień, zostało wyprodukowane zgodnie ze standardami eco?

Uprawy ekologiczne

W przypadku upraw rolnych istotnych jest kilka czynników: jakość gleby, ziemia, na której stoi gospodarstwo, częstotliwość stosowania płodozmianu, wykorzystywane nawozy i sposób karmienia zwierząt. Wszystko powinno być w pełni naturalne, dlatego zamiast stosować sztuczne nawozy konieczne jest użycie kompostu i obornika.

Czytaj również: "Zdrowa" żywność, na którą lepiej uważać

Zwierzęta, żyjące na farmie, nie mogą karmione paszami przemysłowymi. Niedopuszczalne jest także podawanie hormonów czy antybiotyków. Spełnienie tak restrykcyjnych wymogów może wydawać się trudnym zadaniem. Nic zatem dziwnego, że żywność oferowana przez ekologicznych producentów jest droższa od tej wytwarzanej masowo, bogatej w substancje konserwujące, spulchniacze i barwniki.

Ekologia musi kosztować

O tym czy mamy do czynienia z produktami eco, czy też zwykłą dyskontową żywnością, świadczy nie tylko cena. Żywność ekologiczna posiada specjalne oznaczenie w postaci specjalnego zielonego listka z dwunastoma gwiazdkami na opakowaniu – widząc taką sygnaturkę możemy mieć pewność, że producent uzyskał certyfikat Unii Europejskiej. O uzyskanie takiego atestu można ubiegać się w jednostkach zarządzanych przez Główny Inspektorat Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych. Co istotne certyfikat nie ma wieczystego charakteru – rok rocznie przeprowadzane są bowiem kontrole jakości w celu zweryfikowania warunków panujących w gospodarstwie.

Czy „zdrowa żywność” jest „bio”?

Wydawać by się mogło, że pytanie jest banalne w swojej prostocie. W rzeczywistości jednak wiele osób daje się nabrać na puste slogany w stylu: "zdrowa żywność". Warto jednak pamiętać, że taki napis nie jest w żaden sposób wiążący dla producenta – nawet jeżeli oznaczy swój wyrób jako „zdrowy” nie oznacza to, że skład jest wolny od substancji chemicznych. To tani chwyt reklamowy, na który nabierają się ludzie, którzy nie czytają składów na opakowaniach. Co ciekawe, nawet w sklepach ze zdrową żywnością, ekologicznych, można znaleźć produkty, które nie mają nic wspólnego z ideą „eco”.

Dlaczego warto kupować ekologiczną żywność?

Odpowiedź jest prosta – dla zdrowia i wrażeń zmysłowych. Organiczne produkty pochodzenia zwierzęcego są po prostu lepsze i mają bardziej wyrazisty smak. Zwierzęta hodowane w ekologicznych gospodarstwach jedzą różnorodną paszę i żyją w komfortowych warunkach, przez co ich mięso nie jest tak tłuste i mdłe jak te uzyskiwane w przemysłowych ubojniach. Jeżeli zatem jesteś świadomym konsumentem i chcesz spożywać wyłącznie wysokojakościowe produkty, żywność ekologiczna spełni twoje oczekiwania.


Najpopularniejsze
Dieta

RED BURN – by wreszcie schudnąć!

Na rynku istnieje wiele specyfików, których zadaniem jest pomoc w osiągnięciu wymarzonej, niższej wagi ciała. Nie wszystkie jednak działają tak skutecznie jak Red Burn!
Zdrowie

Czym jest tachykardia?

Najczęstsze objawy choroby to przyspieszone bicie serca, ból w klatce piersiowej i duszności. Bywa też reakcją na alkohol, leki, kofeinę bądź nikotynę.
Reklama
Zdrowie

Przesilenie wiosenne – czym jest?

Nadchodzi wiosna - teoretycznie ludziom powinno chcieć się żyć, jednak prawda je zupełnie inna – jesteśmy przemęczeni i kompletnie na nic nie mamy ochoty.
Uroda

Czym jest medycyna estetyczna?

Medycyna estetyczna to dziedzina zajmująca się eliminowaniem wszelkiego rodzaju niedoskonałości związanych z ludzkim ciałem. Mieści się pomiędzy chirurgią plastyczną a kosmetologią.
Nauka

Jak walczyć z bliznami?

Niestety niemożliwe jest całkowite pozbycie się blizny, jednak można je znacznie zmniejszyć lub nadać im słabszego kolorytu, bardziej zbliżonego do skóry właściwej.
Dieta

RED BURN – by wreszcie schudnąć!

Na rynku istnieje wiele specyfików, których zadaniem jest pomoc w osiągnięciu wymarzonej, niższej wagi ciała. Nie wszystkie jednak działają tak skutecznie jak Red Burn!
Dieta

Dieta sokowa czyli z czym to się je?

Świeże jarzyny, które pojawiają się na targu, pozwalają na realizację nowych kulinarnych pomysłów w sposób nie tylko pyszny, ale i zdrowy. Przyjrzyjmy się z bliska, na czym polega dieta sokowa.
Reklama
Korekta odstających uszu
Usuń rozszerzone i popękane naczynka za pomocą lasera medycznego.