Zdrowy styl życia jest „trendy”. Półki sklepowe uginają się pod ciężarem zdrowych przekąsek, ekologicznych i bezglutenowych produktów oraz smakołyków w wersji light, dzięki którym nie przybierzemy na wadze, a zaspokoimy apetyt na słodycze. W ciągu ostatnich kilku lat nasze społeczeństwo zaczęło otwierać się na zdrowe jedzenie i zmieniać tradycyjne nawyki żywieniowe. Ale czy zdrowy tryb życia zawsze jest taki „zdrowy”? Czy można z nim przesadzić?

Łatwo powiedzieć, co jest niekorzystne dla naszego zdrowia: nadmiar tłuszczu, cukru, brak aktywności fizycznej, używki… Sposobem na długie i zdrowe życie jest zrównoważony styl życia. Początki bywają trudne – całkowita zmiana diety, odmierzanie gramatury posiłków, przyrządzanie dietetycznych dań. Z czasem, kiedy zobaczymy pierwsze efekty zmian, wyrzucamy z jadłospisu wszystkie produkty, które mogłyby wpłynąć na wzrost wagi i sprawić, że nasze starania spełzną na niczym: fast foody, słodycze, chrupki i wiele innych przekąsek. Aby podbić efekty diety częstokroć zapisujemy się na siłownię i uprawiamy sporty. W manii bycia „fit” eliminujemy coraz więcej produktów, które w naszym mniemaniu mogłyby zagrozić zdrowiu. Niestety, popadanie w przesadę nigdy nie jest zdrowe. Źle zbilansowana dieta prowadzi do niedoboru witamin, anemii, a nawet niedożywienia. Obsesyjne dbanie o zdrowie i stosowanie się do zasad zdrowego żywienia nazywamy ortoreksją. Na ortoreksję może zapaść każdy. Kilka lat temu do chińskiego szpitala trafił mężczyzna z 420 kamieniami nerkowymi. Jak się okazało, kamienie odłożyły się na skutek nadmiernego spożywania tofu – produktu, który cieszy się bardzo dobrymi opiniami wśród dietetyków i jest traktowany jako zdrowa alternatywa dla dań mięsnych. Warto jednak pamiętać, że tofu wytwarzane jest z soi i zawiera duże ilości wapnia. Przy diecie bogatej w tofu konieczne jest solidne nawodnienie organizmu – brak odpowiedniej ilości płynów prowadzi do powstawania złogów z wapnia, czyli kamieni.

Dietetycy ostrzegają, że zbyt restrykcyjna dieta i wyeliminowanie zbyt wielu produktów może skutkować poważnymi dolegliwościami. Osoby, których dieta jest uboga w tłuszcze, węglowodany, białko i inne substancje odżywcze, uskarżają się na notoryczne bóle głowy, brzucha, mdłości, osłabienie oraz zawroty głowy. Co ciekawe, groźne może być również picie wody. Pomimo że lekarze biją na alarm, że powinniśmy pić jak najwięcej wody, okazuje się, że z łatwością można ją przedawkować. Nadmiar wody może mieć wiele niebezpiecznych skutków – wypijając kilka litrów wody dziennie możemy zaburzyć gospodarkę wodno-elektrolitową organizmu, wypłukać potas i sód oraz doprowadzić do zaburzeń układu nerwowego. W ciągu kilku ostatnich lat doszło do kilku poważnych incydentów związanych z nadmierną podażą płynów – pacjenci umierali na skutek obrzęku mózgu. Nie popadajmy w przesadę i pamiętajmy, że możemy utrzymać zdrowie nie rezygnując ze wszystkich życiowych przyjemności. Organizm do poprawnego funkcjonowania potrzebuje wielu składników odżywczych i minerałów, które są zawarte w tych mniej „dietetycznych” produktach.


Najpopularniejsze
Dieta

Zdrowie jelit

Kiedy często chorujemy i narzekamy na złe samopoczucie czy osłabienie, warto zastanowić co jest tego przyczyną. Z reguły w takich sytuacjach wykonujemy badanie krwi.
Reklama
No items found.
Zdrowie

Witaminy a zdrowie

Prawidłowa i zbilansowana dieta opiera się o dostarczanie organizmowi określonej dawki składników mineralnych i witamin każdego dnia. Naukowcy opracowali specjalną tabelę dziennego zapotrzebowania na określone składniki.
Sport

Football w stylu Sergio Ramosa

Te niepozornie wyglądające buty piłkarskie wyzwolą w Tobie prawdziwy instynkt. Skrywają innowacyjne rozwiązania, które doskonale sprawdzają się w stylu gry Sergio Ramosa.
Dieta

Zadbaj o prawidłowe funkcjonowanie układu trawiennego

Żyjąc w ciągłym zabieganiu, w dużym stresie - istotnym jest dbanie o swoje samopoczucie m.in. poprzez stosowanie różnorodnych suplementów. Dlatego warto wziąć pod lupę układ trawienny, z którym z pewnością nie jeden z nas ma
Reklama
Czy biotyna wystarczy, by włosy przestały wypadać?
Usuń rozszerzone i popękane naczynka za pomocą lasera medycznego.