Zdrowy styl życia jest „trendy”. Półki sklepowe uginają się pod ciężarem zdrowych przekąsek, ekologicznych i bezglutenowych produktów oraz smakołyków w wersji light, dzięki którym nie przybierzemy na wadze, a zaspokoimy apetyt na słodycze. W ciągu ostatnich kilku lat nasze społeczeństwo zaczęło otwierać się na zdrowe jedzenie i zmieniać tradycyjne nawyki żywieniowe. Ale czy zdrowy tryb życia zawsze jest taki „zdrowy”? Czy można z nim przesadzić?

Łatwo powiedzieć, co jest niekorzystne dla naszego zdrowia: nadmiar tłuszczu, cukru, brak aktywności fizycznej, używki… Sposobem na długie i zdrowe życie jest zrównoważony styl życia. Początki bywają trudne – całkowita zmiana diety, odmierzanie gramatury posiłków, przyrządzanie dietetycznych dań. Z czasem, kiedy zobaczymy pierwsze efekty zmian, wyrzucamy z jadłospisu wszystkie produkty, które mogłyby wpłynąć na wzrost wagi i sprawić, że nasze starania spełzną na niczym: fast foody, słodycze, chrupki i wiele innych przekąsek. Aby podbić efekty diety częstokroć zapisujemy się na siłownię i uprawiamy sporty. W manii bycia „fit” eliminujemy coraz więcej produktów, które w naszym mniemaniu mogłyby zagrozić zdrowiu. Niestety, popadanie w przesadę nigdy nie jest zdrowe. Źle zbilansowana dieta prowadzi do niedoboru witamin, anemii, a nawet niedożywienia. Obsesyjne dbanie o zdrowie i stosowanie się do zasad zdrowego żywienia nazywamy ortoreksją. Na ortoreksję może zapaść każdy. Kilka lat temu do chińskiego szpitala trafił mężczyzna z 420 kamieniami nerkowymi. Jak się okazało, kamienie odłożyły się na skutek nadmiernego spożywania tofu – produktu, który cieszy się bardzo dobrymi opiniami wśród dietetyków i jest traktowany jako zdrowa alternatywa dla dań mięsnych. Warto jednak pamiętać, że tofu wytwarzane jest z soi i zawiera duże ilości wapnia. Przy diecie bogatej w tofu konieczne jest solidne nawodnienie organizmu – brak odpowiedniej ilości płynów prowadzi do powstawania złogów z wapnia, czyli kamieni.

Dietetycy ostrzegają, że zbyt restrykcyjna dieta i wyeliminowanie zbyt wielu produktów może skutkować poważnymi dolegliwościami. Osoby, których dieta jest uboga w tłuszcze, węglowodany, białko i inne substancje odżywcze, uskarżają się na notoryczne bóle głowy, brzucha, mdłości, osłabienie oraz zawroty głowy. Co ciekawe, groźne może być również picie wody. Pomimo że lekarze biją na alarm, że powinniśmy pić jak najwięcej wody, okazuje się, że z łatwością można ją przedawkować. Nadmiar wody może mieć wiele niebezpiecznych skutków – wypijając kilka litrów wody dziennie możemy zaburzyć gospodarkę wodno-elektrolitową organizmu, wypłukać potas i sód oraz doprowadzić do zaburzeń układu nerwowego. W ciągu kilku ostatnich lat doszło do kilku poważnych incydentów związanych z nadmierną podażą płynów – pacjenci umierali na skutek obrzęku mózgu. Nie popadajmy w przesadę i pamiętajmy, że możemy utrzymać zdrowie nie rezygnując ze wszystkich życiowych przyjemności. Organizm do poprawnego funkcjonowania potrzebuje wielu składników odżywczych i minerałów, które są zawarte w tych mniej „dietetycznych” produktach.


Najpopularniejsze
Uroda

Jak rozpoznać naturalny kosmetyk

Moda na eko i bio przeniosła się z naszych kuchni, także do kosmetyczek. Jednak tak samo, jak w przypadku jedzenia, nie każdy kosmetyk opisany przez producenta naturalny. Jeśli chcesz dać swojej skórze to, co najlepsze.
Reklama
Zdrowie

Anemia bez tajemnic – jak poradzić sobie z chorobą

Anemia jest poważną dolegliwością, mogącą sygnalizować występowanie w organizmie innych chorób. Z tego powodu bardzo ważne jest robienie regularnych badań, które pokażą, czy nie zmagamy się z tą chorobą.
Uroda

Makijaż permanentny brwi czy henna?

Objętość oraz ładny kształt brwi stanowią wynik długofalowej i konsekwentnej pielęgnacji. Niestety, brwi wielu Pań są z natury cienkie, przerzedzone i mają niewyraźny kształt.
Sport

Siłownia w domu – czy to jest możliwe?

Wchodząc do klubu fitness, masz poczucie, że nie pasujesz do tego miejsca? Wstydzisz się ćwiczyć przed osobami szczuplejszymi od siebie i powtarzasz w duchu, że nigdy nie będziesz tak szczupły jak koleżanka przemierzająca kolejne kilometry na bieżni?
Nauka

Woda morska na katar – czy ten preparat naprawdę działa?

Woda morska to specyfik znany już od wielu lat, pomocny w leczeniu kataru i problemów z drogami oddechowymi. Zawiera mieszaninę naturalnych pierwiastków, m.in. miedzi, cynku, żelaza, selenu czy potasu. Jest bezpieczny i dla dorosłych i dla dzieci.
Dieta

Berrator na spalanie tkanki tłuszczowej

Jeśli od dłuższego czasu próbujesz zgubić zbędne kilogramy i spalić tłuszcz, ale zauważasz problemy z tym związane, warto zastanowić się, czy istnieje środek, który pomógłby osiągnąć zadowalające efekty w szybkim czasie.
Dieta

Czy ze zdrową dietą można przesadzić?

Zdrowy styl życia jest „trendy”. Półki sklepowe uginają się pod ciężarem zdrowych przekąsek, ekologicznych i bezglutenowych produktów oraz smakołyków w wersji light, dzięki którym nie przybierzemy na wadze, a zaspokoimy apetyt na słodycze.
Reklama
Usuń rozszerzone i popękane naczynka za pomocą lasera medycznego.
Hemoroidy - Leczenie i operacje